تکنولوژی

چگونه موس و کي‌بورد مناسب انتخاب کنيم؟

خريد کي‌بورد يا موس چيزي نيست که به سادگي از آن بگذريم.

 

به گزارش سرويس فن‌آوري اطلاعات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، ممکن است بتوانيد با رايانه يک يا دو سال قبل از آنکه نياز به ارتقاء يا تعويض پيدا کند، کار کنيد اما احتمالاٌ کار با کي‌بورد و موس چندين سال‌ طول مي‌کشد. بنابراين مهم است که قبل از اقدام به خريد مواردي را در نظر بگيريد و سيستمي را تهيه کنيد که تمام ويژگي‌هاي مورد نظر شما را داشته باشد، بسيار راحت باشد و ساليان زيادي براي شما کار بدهد.

 

آيا شما کي‌بورد خود را زياد جابه‌جا مي کنيد؟ شايد دوست داريد بعضي اوقات به صندلي خود تکيه دهيد و کي‌بورد را کمي عقب‌تر ببريد. يا شايد کابل متصل به موس وسط بازي به لبه‌ي ميز گير کرده و بازي‌تان را خراب کند. امروزه وسايل بي‌سيم در حال جايگزيني با وسايل سيم‌دار هستند.

 

اگر به ياد داشته باشيد، دستگاه‌هاي قديمي‌تر (با حساسيت dpi پايين) سبک و متحرک و داراي تاخير در کار بودند که براي بازي بسيار بد و براي مصارف عمومي آزار دهنده است.

 

بطور کلي براي استفاده‌هاي روي ميزي کي‌بوردها و موس‌هاي سيم داري مانند Logitech G15 و G9 Laser پيشنهاد مي‌شود، اما اگر رايانه از نوع سينماي خانگي داريد که نياز به کنترل از راه دور دارد، به يک combo بي‌سيم مانند Logitech diNovo Edge نياز خواهيد داشت که داراي دکمه‌هاي مديا پلير باشد.

 

امروزه بازار کي‌بورد به دو قسمت تقسيم شده است: کي‌بوردهاي بازي و کي‌بوردهاي مديا پلير. هر دو گروه تعدادي دکمه اضافه جهت ارسال برنامه‌ها، تنظيم صدا و ديگر امکانات جانبي دارند. واضح است شما بايد کي‌بوردي را انتخاب كنيد که ابزار مورد نيازتان را داشته باشد.

 

گفته مي‌شود که کي‌بوردهاي مخصوص بازي بسيار شبيه به کيبوردهاي معمولي هستند؛ تنها تفاوت بين آن‌ها در کليدهاي اضافي است. اما در مورد موس‌هاي بازي که داراي ويژگي‌هاي متفاوتي نسبت به موس‌هاي قديمي هستند، نمي‌توان چنين گفت.

 

مهم‌ترين ويژگي موس‌هاي بازي حساسيت آن‌هاست که دقت عمل موس را تعيين مي‌كند. بطور کلي هرچه حساسيت بالاتر باشد، دقت موس نيز بيش‌تر است.

 

يک موس استاندارد ممکن است حساسيت نسبتا کمي داشته باشد، در حالي که اين مقدار در اکثر موس‌هاي بازي به 2000dpi مي‌رسد و اين در حالي است که Razer اخيراً صحبت از موسي با حساسيت بي‌سابقه 4000dpi کرده است!

 

شما نمي‌توانيد اين ويژگي را در موس‌هاي عادي بيابيد، يا اگر چنين باشد قدرت آن‌ها کاهش مي‌يابد و همانند مدل‌هاي بازي نمي‌شوند. اگر خيلي بازي مي‌کنيد يا به بالاترين دقت موس نياز داريد، موس‌هاي مخصوص بازي پيشنهاد مي‌شود و اگر دنبال بازي نيستيد، نيازي نيست براي ويژگي‌هاي بالايي که به آن نياز نداريد، هزينه زيادي بپردازيد.

 

در گذشته حرکت موس از طريق يک توپ کوچک درون آن (در موس‌هاي غلتکي) رديابي مي‌شد و اين بد بود زيرا ممکن بود پرز و مواد زائد بطور ناخواسته به اين توپي بچسبد و دقت موس را پايين بياورد. بنابراين موس‌هاي نوري از راه رسيدند که از يک لامپ LED و يک دوربين کوچک براي گرفتن تصاوير از سطحي که موس بر آن حرکت مي‌کند، استفاده مي‌کردند.

 

آن‌ها بسيار بهتر بودند زيرا نياز به موس پت را کاهش دادند. اما موس‌هاي نوري روي هر سطحي کار نمي‌کردند، بنابراين در پي آن‌ها موس‌هاي ليزري روي کار آمدند که بجاي LED براي منعکس کردن تصاوير براي دوربين، از ليزر استفاده مي‌کردند.

 

ليزر قادر بود جزئيات بيش‌تري از ميدان حرکت موس بگيرد و از اين رو با انواع بيش‌تري از سطوح سازگار بود و بطور کلي نسبت به موس‌هاي نوري دقيق‌تر است. موس‌هاي نوري براي استفاده‌هاي روزمره مناسب‌اند، ولي همه موس‌هاي پيشرفته امروزي که براي بازي به فروش مي‌رسند، از تکنولوژي ليزري بهره مي‌برند.

 

منبع خبرگزاری ایسنا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا