تکنولوژی

باید به سمت استفاده از انرژی‌های نو حرکت کنیم

رئیس دانشگاه زابل گفت: با گذشت بیش از 100 سال هنوز نفت نقش اساسی را در سیاست داخلی وخارجی ما بازی می‌کند و سرنوشت کشور ما همواره به آن گره خورده است.

 

رئیس دانشگاه زابل گفت: با گذشت بیش از 100 سال هنوز نفت نقش اساسی را در سیاست داخلی وخارجی ما بازی می‌کند و سرنوشت کشور ما همواره به آن گره خورده است.

 

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه سیستان و بلوچستان، اوکاتی صادق که در اولین کنفرانس ملی انرژی‌های تجدیدپذیر در دانشگاه زابل سخن می‌گفت، اظهار کرد: جای تأسف دارد که پس از گذشت چندین سال، صنعت نفت ما هنوز محتاج کمک خارجی‌ها به منظور سرمایه‌گذاری، استخراج و مسائلی ازاین قبیل است.

 

وی ادامه داد: کشورهای فاقد نفت، همچون چین و ژاپن امروزه صاحبان فناوری‌های پیشرفته استخراج و فرآوری محصولات نفتی هستند و باید بدانیم بحث استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر بحث بسیار جدی است.

 

اوکانی با اشاره به این مطلب که در کشور چین درسال 2003 بیش از 20 هزار مگاوات نیروگاه بادی تاسیس و ظرف مدت پنج سال در هندوستان از 10 مگاوات انرژی خورشیدی 270 برابر ظرفیت نصب پنلهای خورشیدی افزایش می یابد، به اهمیت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر تأکید کرد و افزود: در یک روز تعطیل 50.6 درصد برق مورد نیاز آلمان از پنلهای خورشیدی تامین می شود و باید دقت کرد که همه این موارد هشداری است برای ما که اگر دیر حرکت کنیم حتمأ در این تکنولوژی عقب خواهیم ماند.

 

وی از دلایل موفقیت کشورهایی نظیر چین و آمریکا در این تکنولوژی را حمایت همه جانبه درقالب پرداخت انواع سوبسید به متقاضیان، دادن وام با نرخ بهره های کم و معافیت های مالیات و نظایر آن عنوان کرد و افزود: اگر بیش از 380 هزار مگاوات برق بادی در دنیا تولید می شود، بیش از26 درصد از آن، مربوط به کشور چین است.

 

رئیس دانشگاه زابل با بیان این مطلب که طبق اظهارات مدیرعامل سازمان انرژی اتمی ایران ظرفیت برق بادی کشور ما 40 هزار مگاوات است، افزود: تاکنون در خصوص نصب 135مگاوات اقدام شده که از این مقدار 95 مگاوات مربوط به بخش دولتی است و بخش خصوصی سرمایه گذاری چندانی در این زمینه انجام نداده است.

 

اوکاتی اضافه کرد: دولت برنامه ریزی کرده تا ظرف مدت 5 سال حدود پنج هزار مگاوات انرژی تجدید پذیر را وارد مدار کند.

 

وی ضمن تأکید بر اینکه باید از کشورهایی مثل چین و هندوستان الگو بگیریم، گفت: باید انجمن ها و کنفرانس های مختلفی در این زمینه برگزار شود تا یک حرکت ملی دراین زمینه انجام شود. در این زمینه تا بخش خصوصی وارد نشود پیشرفتی حاصل نخواهد شد.

 

رئیس دانشگاه زابل تصریح کرد: باید دنبال راه حل‌هایی برای اقتصاد مردم و ایجاد اشتغال بویژه در مناطق محرومی مثل سیستان باشیم.

 

اوکاتی صادق افزود: سرمایه گذاری در تولید تجهیزات، تحقیق و توسعه حتماً باید مد نظر دولت قرار گیرد.

 

منبع خبرگزاری ایسنا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا