اقتصادیسیاسی

معاون وزیر تعاون: نگاه فارغ‌التحصیلان به آگهی‌های استخدامی دولت است

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این‌که فقدان مهارت فارغ‌التحصیلان موجب افزایش بیکاری شده است، گفت: با اعتقاد به تعاونی‌ها و انجام کارهای جمعی می‌توانیم یک میلیون نفری که هر سال به جمعیت بیکاران افزوده می‌شود را، ساماندهی کنیم.

 

به گزارش ایسنا، سیدحمید کلانتری در دوازدهمین جشنواره تعاونی‌های برتر در مجموعه تلاش اظهار کرد: یکی از معضلات اساسی کشور بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است که متاسفانه با فضای کسب و کار، حقوق کار، خرید و فروش، واردات و صادرات و نظام بانکی آشنایی چندانی ندارند و نگاهشان تنها به کارهای اداری و آگهی‌های استخدامی دولتی است.

 

وی افزود: باور به تعاونی‌ها و انجام فعالیت‌های جمعی می‌تواند در ساماندهی بازار کار و جمعیت یک میلیون نفری‌ای که هر ساله به تعداد بیکاران اضافه می‌شود، نقش بسزایی داشته باشد.

 

معاون وزیر تعاون با تاکید بر کاهش تصدی‌گری دولت، گفت: هرقدر دولت کوچک‌تر شود می‌توانیم زمینه بهره‌مندی تعاونی‌ها را بیشتر کنیم. چون تعاونی‌ها راهی برای حل مشکل بیکاری به شمار می‌روند و نقش بسزایی در تولید و اشتغال کشور دارند.

 

وی گفت: سهم بخش تعاون زمانی رشد می‌کند که دولت از تصدی‌گری خود کم کند و مجلس باید در ماده 25 برنامه ششم نظارت کند تا بسیاری از امور و خدمات دولتی به بخش‌های خصوصی و تعاونی واگذار شود.

 

کلانتری با اشاره به ظرفیت‌های بالای تعاون، اظهار کرد: در سال گذشته تولیدات تعاونی‌ها صد درصد رشد داشته و از یک‌میلیارد دلار به 1.9 میلیارد دلار در سال 95 رسیده است.

 

معاون وزیر تعاون با اشاره به تعاونی‌های بیمه و بانکداری در سایر کشورهای جهان، خاطرنشان کرد: در حالی که در کشورهای دیگر تعاونی‌های بانکداری و بیمه‌ای فعالیت گسترده‌ای دارند، در کشور ما به دلیل عدم نظارت و برخی مسائل، تعاونی‌ها دچار مشکلات جدی شدند و برخی تعاونی‌های اعتبار مشکلاتی ایجاد کردند که ذهنیت به بخش تعاون را خراب کردند.

 

وی در عین حال از فعالیت 160 تعاونی دانش‌بنیان در کشور خبر داد و گفت: این تعاونی‌ها با حضور نخبگان دانشجویی در حال فعالیت هستند و علی‌رغم محدودیت‌های موجود بهترین نتایج را تاکنون کسب کرده‌اند.

 

کلانتری افزود: معتقدم با تشکیل تعاونی‌های معلمان و فرهنگیان هم می‌توانیم ابتکار را به دست خودشان بدهیم تا با خلاقیت خود کارهای بزرگی انجام دهند.

 

معاون وزیر تعاون همچنین از پیشنهاد تاسیس تعاونی‌های دانشگاهی خبر داد و گفت: تعدادی از آنها فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و امیدواریم فارغ‌التحصیلان بتوانند از این طریق با ابتکار و خلاقیت خود برای آینده تصمیم‌گیری کنند.

 

وی در پایان با اشاره به فعالیت تعاونی‌های توسعه و عمران شهرستانی، گفت: امروز بسیاری از روستاهای کشور می‌توانند با تشکیل تعاونی‌های خدماتی، روستایی و گردشگری توسعه پیدا کنند و از این طریق به بازارهای جهانی هم متصل شوند.

 

حمدالله رستمی، دبیر دوازدهمین جشنواره تعاونی‌های برتر نیز در این مراسم از رشد هشت برابری تعاونی‌ها از سال 85 تاکنون خبر داد.

 

وی گفت: شمار تعاونی‌های ثبت شده در سال 85، به تعداد 1500 تعاونی بوده که این رقم امسال به 12 هزار و 565 تعاونی رسیده است.

 

رستمی گفت: در جشنواره تعاونی‌های برتر امسال از 32 تعاونی و یک اتاق تعاون برتر از مجموع 700 تعاونی منتخب، تقدیر می‌شود. همچنین از 3 همکار استانی به عنوان نمایندگان سطوح اجرایی وزارت تعاون، یک مدیر بانک توسعه تعاون و یک نفر از همکاران ستادی تجلیل به عمل می‌آید.

 

دبیر دوازدهمین جشنواره تعاونی‌های برتر از پخش برخط و زنده این مراسم برای نخستین بار از پایگاه خبری تعاون آنلاین خبر داد.

 

به گزارش ایسنا، دوازدهمین جشنواره تعاونی‌های برتر با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جمعی از تعاون‌گران و نمایندگان مجلس در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.

 

منبع خبرگزاری ایسنا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا