سیاسی

تورم نقطه به نقطه به 28.8 رسید/وزرا به جای تهدید شدن، باید دلگرم شوند

رییس‌جمهور با بیان اینکه “صفت «سرسبز» با نام گیلان عجین شده است”، گفت: گیلان از زیبایی‌های طبیعی و نعمات خدادادی بی‌شماری بهره‌مند است و انسان‌های پاک، مؤمن و خدوم، زیبایی‌های این استان را دو چندان کرده است.

 

رییس‌جمهور با بیان اینکه “صفت «سرسبز» با نام گیلان عجین شده است”، گفت: گیلان از زیبایی‌های طبیعی و نعمات خدادادی بی‌شماری بهره‌مند است و انسان‌های پاک، مؤمن و خدوم، زیبایی‌های این استان را دو چندان کرده است.

 

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی ظهر امروز (دوشنبه) در دیدارِ مجمع نمایندگان استان گیلان، با بیان اینکه “مردم گیلان همواره مردمی مبارز و حاضر در میدان بوده‌اند”، افزود: میرزاکوچک‌خان یکی از نمونه‌های مردمان مبارز و جهادگر استان گیلان بوده است؛ مردم این استان که در یک مقطع مهم تاریخی پیشانی مقابله با تجاوز خارجی بودند، نشان داده‌اند که همواره در طول تاریخ مرزبانانی متعهد و امین برای فرهنگ و سرزمین ایران بوده‌ و هستند.

 

توسعه شبکه ریلی برای دولت جایگاه مهم و استراتژیکی دارد

وی گیلان را استانی سرشار از استعدادهای شگرف توصیف کرد و یادآور شد: گیلان از جمله استان‌هایی است که سالانه میزبان میلیون‌ها مسافر و گردشگر از ایران و دیگر کشورهای دنیاست و توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل در این منطقه بسیار اهمیت دارد. البته حمل و نقل و بویژه توسعه شبکه ریلی که جزو درخواست‌های بحق نمایندگان استان نیز هست، از نگاه دولت نیز نه تنها در عرصه استان‌های شمالی بلکه در سطح ملی و منطقه‌ای، جایگاه مهم و استراتژیکی دارد.

 

روحانی ادامه داد: راه‌آهن نقش مؤثری در پیوند دادن منافع اقتصادی و به تبع آن امنیت ملی ایران با کشورهای منطقه دارد و باید با توسعه خطوط ریلی در داخل و بین کشورهای همسایه منافع اقتصادی منطقه‌ای ایران و کشورهای همسایه به یکدیگر گره بخورد.

 

رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: دولت یازدهم در سخت‌ترین شرایط ممکن و با حجمی قابل توجه از تحریم‌ها و مشکلات کار را تحویل گرفت، اما اینها به معنای آن نیست که نمی‌توان مشکلات را حل کرد و به اهداف بلند دست یافت. در این شرایط اگرچه نمی‌خواهم بگویم نقد سازنده و در راستای منافع ملی فراموش یا به حاشیه رانده شود، اما اولویت باید مشورت دادن و کمک به دولت در راستای هم‌افزایی تلاش‌ها برای حل مشکلات انباشته باشد.

 

وی با اشاره به تدوین و ارائه لایحه بودجه در موعد قانونی گفت: دولت در زمانی که حتی اصلاحیه بودجه سال جاری از مجلس بازنگشته بود، لایحه بودجه سال 93 را در زمان قانونی تهیه و تسلیم مجلس کرد تا تعهد خود را بر حرکت در مرز قانون اثبات کند.

 

ریشه بسیاری از مشکلات، داخلی است اما اجرای توافق ژنو می‌تواند کمک کند

روحانی با بیان اینکه “اجرایی شدن توافق ژنو می‌تواند به حل مشکلات کمک کند”، تصریح کرد: البته ریشه اصلی بسیاری از مشکلات، داخلی است و حل بسیاری از این مشکلات راه‌حل کوتاه‌مدت ندارد.

 

رییس‌جمهور اضافه کرد: قصد بحث درباره مسائل گذشته را ندارم و تأکید دارم که باید نگاه ما رو به آینده باشد و بر حل و فصل مشکلات تمرکز شود؛ حل و فصل مشکلات بزرگ نیازمند قدرت ملی است که آن هم در سایه وحدت و انسجام حاصل می‌شود.

 

روحانی در تشریح آثار و تبعات انتخابات 24 خرداد در عرصه داخلی و بین‌المللی نیز اظهار کرد: در عرصه داخلی این انتخابات باعث ایجاد نشاط و امید شد و در عرصه بین‌المللی نیز شاهد بودیم زمانی که بنده به نیویورک سفر کردم، همه مقامات کشورها و از جمله اروپایی‌ها، درخواست ملاقات داشتند؛ این نشان عظمت اراده و همبستگی ملت ایران است که در انتخابات 24 خرداد متجلی شد.

 

افتخار تصویب پیشنهاد جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری، متعلق به ملت ایران است

وی همچنین با اشاره به تصویب قطعنامه پیشنهادی ایران در سازمان ملل گفت: وقتی پیشنهاد جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری را در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کردم، اگرچه خواهان قرار گرفتن آن در دستور کار مجمع عمومی بودیم، اما همه فکر نمی‌کردیم به این سرعت بانیان آن از یک کشور به 43 کشور افزایش یابد و پس از طرح در مجمع عمومی با وجود برخی مخالفت‌ها از جمله رژیم صهیونیستی، حتی این رژیم نیز جرأت طرح درخواست رأی‌گیری برای آن را نداشت تا قطعنامه با اجماع به تصویب برسد. این افتخاری بزرگ و متعلق به ملت ایران و یکی دیگر از آثار انتخابات 24 خرداد است.

 

روحانی در ادامه تأکید کرد: طرح موضوع عقلانیت و اعتدال از سوی دولت یک شعار نیست، بلکه معتقدیم مشکلات بدون تکیه بر عقلانیت و اعتدال حل نخواهد شد. یکی از مشکلات اساسی جامعه ما افراط بوده و از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی همواره افراطیون، برای کشور مشکل درست کردند و اگر چه ممکن است گاهی در اقدامات خود حسن نیت هم داشتند، اما نتیجه اقداماتشان ایجاد مشکل کرده است.

 

رییس‌جمهور با بیان اینکه “برای رسیدن به ایرانی امن، آزاد و پیشرفته باید گذشت کرد”، گفت: با انشقاق و اختلاف، کاری پیش نمی‌رود. اروپایی‌ها در حالی که یک تاریخ مملو از جنگ و درگیری و اختلاف با یکدیگر داشتند، به این نتیجه رسیدند که با یکدیگر متحد شوند و شدند، ما که از بهترین دین و فرهنگ و آموزه‌ها برخورداریم چرا نباید در کنار یکدیگر و بر مبنای اعتدال با هم تعامل داشته باشیم؟

 

وی با تأکید بر لزوم تعامل سازنده با جهان اظهار کرد: تردیدی وجود ندارد که باید بر پایه عزت، حکمت و مصلحت مناسبات منطقه‌ای و بین‌المللی را توسعه داد تا بتوان هرچه سریع‌تر با بهره‌گیری از همه ظرفیت‌ها مشکلات را برطرف کرد.

 

رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه “باید عقلانیت و تدبیر اساس و بستر همه تلاش‌ها برای تحقق اهداف باشد”، اظهار کرد: دولت کاملاً واقع‌بینانه و بر مبنای ظرفیت‌ها، بودجه سال 93 را به مجلس ارائه داده و امیدواریم که این لایحه در مجلس خیلی تغییر نکند و بویژه ارقام بودجه افزایش پیدا نکند.

 

نرخ تورم باز هم کاهش یافته است

روحانی با بیان اینکه “امید به بهبود اوضاع، بسیار زیاد است”، تصریح کرد: طبق گزارشی که دیروز منتشر شد، نرخ تورم باز هم کاهش یافت و تورم نقطه به نقطه به 28.8 رسید. امیدواری مردم به عنوان بزرگترین سرمایه، هر روز بیشتر از پیش می‌شود. برای تداوم این حرکت باید بیش از پیش با یکدیگر متحد شویم و در برابر چشم‌هایی که ما را می‌نگرند، اتحاد واقعی را به نمایش بگذاریم.

 

حجم سوال نمایندگان از وزرا با حجم کاری بالای آنها تناسب ندارد

رییس‌جمهور با اشاره به طرح ده‌ها سوال از وزرا در مدت سه ماه از سوی نمایندگان مجلس خاطرنشان کرد: سوال حق نمایندگان است، اما چنین حجمی از سوال از وزرا با حجم کاری بالای آنها تناسب ندارد و گاه برخی از تقاضاها و درخواست‌ها نیز منطبق با قانون نیست و وزیر در قبال عدم برآورده کردن آن، نباید تهدید شود. باید نمایندگان محترم، وزرا را برای انجام کار بهتر دلگرم کنند.

 

از وزرا خواسته‌ام ضمن احترام کامل به مجلس، بر اجرای دقیق قانون ایستادگی کنند

روحانی در عین حال گفت: اما بنده از وزرا خواسته‌ام ضمن احترام کامل به نمایندگان و مجلس، بر اجرای دقیق قانون ایستادگی کنند. تردیدی ندارم که نمایندگان مجلس هم دلسوز و خواهان شرایط بهتر برای کشورند.

 

رییس‌جمهور خواهان تجمیع توان نمایندگان برای کمک به دولت در راستای حل مشکلات مردم شد و اظهار کرد: منظور این درخواست کمک به رییس‌جمهور یا وزرا نیست، بلکه کمک به تلاش‌های دولت برای رفع مشکلات مردم است. باید همه قوا با هم متحد و تحت نظارت رهبری معظم کار را به پیش ببرند.

 

وی با اشاره به ظرفیت‌های استان گیلان تأکید کرد: گیلان استانی مستعد در زمینه‌های مختلف بویژه کشاورزی و گردشگری است و اطمینان داشته باشید که در حد مقدورات به دنبال کمک به توسعه استان و حل مشکلات هستیم.

 

رییس‌جمهور هکچنین گفت: برای تصمیم‌گیری برای تقسیمات کشوری و ارتقا‌ء اداری مناطق مختلف کشور طرح جامعی در وزارت کشور در دست تهیه است که در آینده در دولت بررسی خواهد شد.

 

بر اساس این گزارش، پیش از سخنان رییس‌جمهور نمایندگان استان در سخنانی توجه به کشاورزی گیلان، بویژه تولید برخی محصولات مثل برنج و چای و لزوم نگاه استراتژیک دولت به این محصولات، توجه بیشتر به ظرفیت‌های گردشگری، لزوم توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل در استان، توسعه شبکه فاضلاب، صرف توجه کافی به جمع‌آوری پسماندها، توجه به حل مشکلات صیادان، اتمام ساخت بنادر نیمه تمام گیلان، تسریع در بهره‌برداری از منابع نفت و گاز کشف شده در خزر و اصلاح تقسیمات کشوری در استان را خواستار شدند.

 

منبع خبرگزاری ایسنا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا