اقتصادیسیاسی

کاهش قیمت نفت برای ایران تهدیدکننده نیست

مدیر برنامه‌ریزی استراتژیک وزارت نفت با بیان این‌که کاهش قیمت‌ها کوتاه مدت است و در بلند مدت قیمت‌ها سر جای خود برمی‌گردد، گفت:‌ در شرایط فعلی، فراز و فرودهای قیمتی برای کشور ما تهدیدکننده و شوک‌آور نیست.

 

مدیر برنامه‌ریزی استراتژیک وزارت نفت با بیان این‌که کاهش قیمت‌ها کوتاه مدت است و در بلند مدت قیمت‌ها سر جای خود برمی‌گردد، گفت:‌ در شرایط فعلی، فراز و فرودهای قیمتی برای کشور ما تهدیدکننده و شوک‌آور نیست.

 

به گزارش خبرنگار ایسنا) سعید قوام‌پور درباره وضعیت بازار نفت و کاهش قیمت در این بازار اظهار کرد: تحولات اخیر بازارهای جهانی نفت پیچیده و غیر متعارف است و به نظر می رسد بیشتر دست‌های نامرئی آن را هدایت می کنند.

 

وی در ادامه مناقشات روسیه و اوکراین و در نتیجه درگیری‌های آمریکا و اروپای غربی با روسیه، حرکت‌های سیاسی منطقه‌ای و هماهنگی با آمریکا و همچنین افزایش برداشت آمریکا از ذخایر شیل اویل را سه عامل موثر در وضعیت این روزهای بازار نفت عنوان و خاطرنشان کرد: تحلیل وضع آینده قیمت‌های نفت خام نیازمند دریافت داده‌های جدید از این بازار پر رقابت است.

 

مدیر برنامه ریزی استراتژیک وزارت نفت گفت: به نظر نمی‌رسد قیمت نفت از 80 دلار پایین‌تر بیاید زیرا در آن صورت برداشت نفت از شیل اویل‌های آمریکا صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

 

وی اضافه کرد:‌ در بعد سیاسی به نظر می رسد تبانی عربستان و‌ آمریکا بیشتر ضربه زدن و فشار آوردن به روسیه است. لذا احتمال مقطعی کاهش قیمت نفت و جوسازی پیرامون آن قوی تر است اما می توان گفت که این فراز و فرودهای قیمتی برای کشور ما تهدیدکننده و شوک‌آور نیست.

 

قوام‌پور گفت: در مقابل نوسانات بازار نفت، وزارت نفت با پیگیری دیپلماسی انرژی اقدام‌های خاص خود را انجام می دهد و با کشورها و تولیدکنندگان دیگر هماهنگی‌های لازم صورت می گیرد تا از جوسازی‌ها جلوگیری شود.

 

مدیر برنامه ریزی استراتژیک وزارت نفت معتقد است: کاهش قیمت بیشتر یک جوسازی تا فضای ایجاد شود تا قیمت ها پایین بیاید و خریداران انتظار ارزانی داشته باشند و بتوانند نفت را ارزان بخرند. این درحالی است که اصلا چنین چیزی ممکن نیست حتی تولیدکنندگان ذخایر نامتعارف هیدروکربنی یا همان شیل اویل‌ها که همان آمریکایی هستند از این جریان متضرر خواهند شد و اگر چه شاید در این زمینه تا مرز 50 دلار هم مقاومت کنند اما این مقاومت سطحی و زودگذر است.

 

به گفته وی اقتصاد آمریکا هم به زور در برابر آن مقاومت می کند و آن‌ها نمی توانند در برابر ضرر تولیدکنندگان شیل اویل بی تفاوت باشند و این مقاومت در آمریکا نمایشی و چند هفته‌ای است.

 

منبع خبرگزاری ایسنا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا