تکنولوژی

عکس | کشف مهم دانشمندان در اعماق زمین!

تیمی از محققان دانشگاه تگزاس در آستین (UTA) لایه جدیدی زیر پوسته زمین به نام «Melt» شناسایی کرده‌اند که شامل سنگ‌های مذاب داغ است و اطلاعات مفیدی در مورد فعالیت و حرکات تکه‌های پوسته زمین یا همان صفحات تکتونیکی سیاره ما ارائه می‌دهد.

این لایه مذاب جدید در فاصله ۱۶۱ کیلومتری از سطح زمین کشف شده است که بخشی از استنوسفر (لایه انعطاف‌پذیر زیر لیتوسفر در عمق ۸۰ تا ۴۰۰ کیلومتری از سطح زمین) است.

صفحات تکتونیکی، سنگ‌های غول پیکر زیرزمینی هستند که پوسته و گوشته بالایی زمین را تشکیل می‌دهند. تمامی خشکی‌هایی که در اطراف خودمان می‌بینیم، اساساً روی صفحات تکتونیکی ساخته شده‌اند. درحال‌حاضر هفت صفحه تکتونیکی اصلی روی زمین وجود دارد که هفت قاره را در این وضعیت نگه داشته است.

صفحات تکتونیکی دائماً در حال حرکت هستند و حرکت آن‌ها می‌تواند وقایع طبیعی مانند زلزله، سونامی و فوران‌های آتشفشانی را رقم بزند. همچنین باید گفت که حرکت صفحات تکتونیکی بسیار قدرتمند است و می‌تواند منجر به تشکیل رشته کوه‌های جدید و حتی قاره‌های جدید شود.

بنابراین، مطالعه و شناخت عوامل مختلفی که روی فعالیت صفحه تکتونیکی زمین تأثیر می‌گذارند، اهمیت بسیار زیادی دارد.

کشف یک لایه مذاب جدید زیر پوسته زمین!

کشف لایه مذاب جدید زیر پوسته زمین

این لایه مذاب جدید بخشی از استنوسفر است و به گفته محققان UTA، استنوسفر شامل سنگ‌های مذاب داغ است و مشابه یک «مرز نرم» (Soft Boundary) عمل می‌کند و به حرکت نرم صفحات تکتونیکی از طریق گوشته (منطقه بین هسته و پوسته زمین) کمک می‌کند. حالا دانشمندان متوجه شده‌اند که لایه مذابی بین لایه‌های متعدد استنوسفر وجود دارد.

ایده جستجوی لایه جدید در داخل زمین در حین مطالعه تصاویر لرزه‌ای از گوشته زمین ترکیه در طول تحقیقات دکترای یک دانشجوی تگزاس آستین به ذهن وی رسید. وی این ایده را دنبال کرد و در نهایت به لایه جدید دست یافت.

۲۲۷۲۲۷

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا