تکنولوژی

عکس | پروژه جنجالی ناسا :رونمایی از پرقدرترین موشک دنیا!

امیرحسین فوقانی – سال گذشته، هواداران برنامه‌های فضایی شاهد اولین پرواز آزمایشی موشک «سامانه پرتاب فضایی» ناسا بودند که مدت‌ها انتظارش را می‌کشیدند. اما امسال می‌توانند رویدادهای جذاب‌تری را تماشا کنند.

امسال موشک‌های جدیدتر جای موشک‌های قدیمی را خواهند گرفت، موشک‌هایی با فناوری پیشرفته‌تر برای پرتاب‌های فضایی که هر روز بیش از قبل متقاضی پیدا می‌کند.

موشک‌های تازه‌ای که امسال به میدان وارد می‌شوند / عکس

موشک H3 ژاپن، Ariane 6، Vulcan Centaur ، Vulcan Centaur ، Space Launch System و Starship از جمله موشک های جدیدی هستند که می توانند اولین پروازهای خود را در سال 2023 انجام دهند. سیستم پرتاب فضایی ناسا اولین آزمایش خود را در سال گذشته انجام داد.

بیشتر بخوانید:

موشکی که اف ۲۲ آمریکایی به بالون چینی شلیک کرد / عکس

عکس | افعی ارومیه‌ای، ماری که باید خوش‌شانس باشید تا آن را ببینید!

استارشیپ

این وسیله که ارتفاعی بالغ بر ۱۲۰ متر قرار دارد، بلندتر از موشک بازنشسته Saturn V ناسا است که در برنامه ماه آپولو و همچنین آژانس سیستم پرتاب فضایی مورد استفاده قرار گرفت. این موشک بزرگ نقش مهمی در برنامه آرتمیس ناسا خواهد داشت که هدف آن بازگرداندن فضانوردان به ماه و ایجاد پایگاه هایی در سطح ماه است. در صورت موفقیت، این موشک نه تنها راه را برای پروازهای منظم‌تر به ماه هموار می‌کند، بلکه هزینه چنین سفررا نیز کاهش می دهد.

به گفته محققان، موشک استارشیپ این فرصت را دارد که شیوه حمل‌ونقل فضایی را واقعاً متحول کند، بنابراین این یک قدم بزرگ است. استارشیپ چیزی است که به عنوان یک وسیله پرتاب فوق سنگین شناخته می‌شود، که به موشک‌هایی اطلاق می‌شود که می‌توانند نزدیک به ۵۰۰۰۰ کیلوگرم را در مدار حمل کنند. اسپیس ایکس گفته است که استارشیپ می تواند تا ۱۵۰۰۰۰ کیلوگرم به مدار پایین زمین ببرد.

انتظار می‌رود که استارشیپ در اولین پرواز مداری بدون خدمه خود را در سال جاری انجام دهد. اگرچه تاریخ خاصی توسط اسپیس ایکس اعلام نشده است اما ماه گذشته، این شرکت گفت که تمرینی در این خصوص انجام داده است.

Vulcan Centaur

یکی دیگر از موشک‌های جدید که می‌تواند نقش مهمی در سال‌های آینده ایفا کند، Vulcan Centaur است، توسطی شرکتی مستقر در دنور ساخته شده است. موشک سنگین Vulcan Centaur برای حمل ماهواره ها و سایر فضاپیماها به مدارهای مختلف اطراف زمین طراحی شده است.

این موشک تقریباً ۶۰ متر ارتفاع دارد که برای پرتاب های تجاری و همچنین برای پرتاب از طرف ناسا و نیروی فضایی استفاده خواهد شد. پرتاب این موشک که به عنوان Certification-1 شناخته می‌شود، دو ماهواره نمایشی را به مدار پایین زمین خواهد برد و یک فرودگر ماه تجاری ساخته شد را در مداری بسیار بیضوی بالای زمین قرار می دهد و محموله دیگری را به مسیری که آن را فراتر از ماه-زمین می برد تحویل می دهد.

انتظار می‌رود که Vulcan Centaur در نهایت جایگزین موشک‌های Atlas V و Delta IV Heavy کمپانی United Launch Alliance هستند، شود.

Ariane 6

شرکت‌های فضایی آمریکایی تنها کسانی نیستند که مشغول طراحی موشک‌های جدیدی هستند که می‌توانند امسال پرواز کنند. Arianespace، که دفتر مرکزی آن در فرانسه است، در حال آماده سازی یک تقویت کننده جدید به نام Ariane 6 برای اولین بار است.

این موشک با ارتفاع نزدیک به ۶۰ متر برای ارسال ماهواره ها و سایر محموله ها به مدار زمین طراحی شده است. انتظار می‌رود این تقویت‌کننده جایگزین موشک سنگین آریان 5 شود، چرا که می‌تواند با هزینه کمتری کار کند. به گفته دانشمندان آریان 6 قابلیت های مهم پرتاب میان برد را ارائه می دهد، اما احتمالاً با رقابت سختی از سوی شرکت های دیگر از جمله اسپیس ایکس روبرو خواهد شد.

مانند دیگر موشک های آریاناسپیس، آریان 6 که از یک فرودگاه فضایی در آمریکای جنوبی، واقع در شمال غربی کورو در گویان فرانسه، پرتاب خواهد شد. هنوز تاریخ مشخصی برای اولین پرواز آزمایشی اعلام نشده است.

موشک H3

آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن در حال آماده سازی موشک جدید خود برای اولین پرواز در ماه جاری است. این موشک که با نام H3 شناخته می شود، یک ماهواره برای رصد زمین را در این پرواز آزمایشی به مدار خواهد برد. این موشک از مرکز فضایی تانگاشیما ژاپن، در ساحل جنوب شرقی تانگاشیما، جزیره ای در جنوب کیوشو پرتاب خواهد شد.

58321

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا