استان ها

«سیاهگوش» در چهارمحال و بختیاری ثبت ملی شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری گفت: گونه کمیاب سیاهگوش منطقه حفاظت شده شیدا توسط کمیته ملی ثبت، جمع‌آوری و ساماندهی گونه‌های حیات وحش ایران ثبت شد.

 

به گزارش ایسنا، شهرام احمدی اظهار کرد: از یک گونه جانوری مربوط به خانواده گربه سانان با نام فارسی «سیاه گوش» و نام علمی Lynx lynx که برای نخستین بار توسط محیط بان منطقه حفاظت شده شیدا تصویر برداری شده بود، در کمیته ملی ثبت، جمع‌آوری و ساماندهی گونه های حیات وحش ایران ثبت شد.

 

وی مکان ثبت و تصویربرداری از این گونه را منطقه حفاظت شده شیدا عنوان کرد و افزود: این گونه نادر و کمیاب توسط محیط‌بان این منطقه در دی‌ماه سال 1395 شناسایی و تصویربرداری شده که پس از طرح و بررسی توسط این کمیته، در سال جاری ثبت ملی شد.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اضافه کرد: سیاه گوش قادر است حیواناتی با جثه سه تا چهار برابر بزرگتر از خودش را به مدت چند روز تعقیب و در فرصتی مناسب شکار کند.

 

وی وضعیت حفاظتی این گونه را بر اساس قوانین شکار و صید جزء «گونه‌های حمایت شده» و براساس سایتیس (CITES) جزء «گونه‌های درمعرض نابودی» مطرح کرد و گفت: قبلاً گزارش‌ها درمورد وجود این گونه در استان تأیید نشده و مشکوک بود، ولی از این پس با قطعیت می‌توان از وجودش در استان سخن گفت.

 

احمدی خاطرنشان کرد: از آنجایی که این گونه معمولاً به مناطقی که شرایط مساعدتری برایش فراهم باشد مهاجرت می‌کند و باتوجه به بهبود وضعیت در منطقه حفاظت شده شیدا، این احتمال وجود دارد که این گونه طی سالیان اخیر به این محل مهاجرت کرده باشد.

 

وی در پایان تصریح کرد: به طور کلی در دنیا چهار گونه سیاه گوش وجود دارد که سیاه گوش اوراسیایی از نظر جثه از سایر گونه‌ها بزرگتر و دارای گسترده‌‎ترین پراکنشی است که در ایران مشاهده می‌شود، از مشخصات بارز این گونه ارزشمند و کمیاب علاوه بر خال‌های روی پوست و دم کوتاه، موهای سیاه و بلند در انتهای گوش‌ها است.

 

به گفته وی، در حال حاضر حمله سگ‌های گله به گربه‌سانان کوچک نظیر سیاه گوش، آتش‌سوزی، تخریب مراتع و چرای بی‌رویه و تخریب زیستگاه‌ها عوامل مهم کاهش جمعیت سیاه گوش است.

 

منبع خبرگزاری ایسنا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا