سیاسی

دبیر شورای عالی امنیت ملی: آمریکا در موضوع سوریه خلاف ادعاهایش عمل کرده است

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران که به هند سفر کرده است در نشستی با خبرنگاران در دهلی نو تاکید کرد: رفتارهای برخی قدرت‌های غربی و آمریکا در منطقه و جهان خلاف ادعاهای‌شان است.

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران که به هند سفر کرده است در نشستی با خبرنگاران در دهلی نو تاکید کرد: رفتارهای برخی قدرت‌های غربی و آمریکا در منطقه و جهان خلاف ادعاهای‌شان است.

 

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) سعید جلیلی که به دعوت همتای هندی خود به این کشور سفر کرده صبح روز جمعه در نشستی خبری با نمایندگان رسانه‌ها در دهلی‌نو با تشریح مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در مسایل مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی بر توسعه روابط دوستانه بین ملت‌ها و کشورهای جهان تاکید کرد.

 

وی با اشاره به مشکلات به وجود آمده برای مردم افغانستان در ده سال اشغال این کشور از سوی نیروهای خارجی و آمریکایی به بهانه مبارزه با تروریسم ، آن را نمونه‌ای از تناقض گفتار و رفتار برخی کشورهای غربی و آمریکا دانست و گفت: آن‌چه در ده سال گذشته در افغانستان روی داده باید به خوبی تحلیل شود.

 

وی افزود: ده سال است آمریکا و برخی قدرت های غربی به بهانه مبارزه با تروریسم افغانستان را اشغال کرده‌اند اما مردم منطقه و این کشور شاهد هستند با وجود حضور گسترده نیروهای خارجی تولید مواد مخدر در این مدت در افغانستان چهار برابر افزایش یافته و آمریکا خود اعتراف کرده که نتوانسته است در این ده سال در مبارزه با تروریسم و مواد مخدر موفق باشد.

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان این‌که «پرسش اساسی در این زمینه این است که آیا آمریکا نخواسته یا نتوانسته است با تروریسم مبارزه کند؟» افزود: پاسخ به این پرسش و تحلیل این موضوع می‌تواند مسایل زیادی را درباره انگیزه‌های واقعی حضور نیروهای خارجی و آمریکایی در منطقه آشکار کند.

 

وی با اشاره به گفت‌وگوهای خود با مقامات هند درباره مساله افغانستان گفت: در گفت‌وگو با دوستان هندی اعلام کردیم خواست ما وحدت، استقلال، تمامیت ارضی، پیشرفت و رفاه ملت افغانستان بوده و تمام توان ایران و هند خلاف قدرت‌های دیگر برای کمک به رشد و پیشرفت افغانستان است.

 

وی افزود: آن‌چه برای افغانستان مفید است این‌که مردم افغانستان با سابقه مبارزات استقلال‌طلبانه و اتکای به ظرفیت‌های خود بهتر از هرکس دیگری می‌توانند درباره آینده خود تصمیم‌گیری کنند و معتقدیم آن چیزی که می‌تواند امنیت و توسعه پایدار را برای کشورها به ارمغان آورد استقلال و مردم‌سالاری و تکیه بر ظرفیت‌های خودشان است به ویژه مردم افغانستان با ظرفیت‌های خوب و با خروج اشغالگران می توانند به این هدف دست یابند.

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه گفت: ما معتقدیم کشورهای منطقه باید مسایل منطقه را خودشان با گفت‌وگو حل کنند و ما خواهان روابط دوستانه و صلح و دوستی بین کشورهای منطقه هستیم.

 

وی درباره مساله سوریه آن را از بحث های مهم و جدی حال حاضر دانست و با اشاره به تلاش‌های سازنده ایران برای حل صلح‌آمیز مساله سوریه گفت: ما از ابتدا طرح مشخصی برای حل مساله سوریه ارایه و اعلام کردیم کشتار مردم بی‌گناه در سوریه باید هرچه سریعتر متوقف و گفت‌وگوهای ملی آغاز شود.

 

وی برگزاری انتخابات با استانداردهای لازم مبتنی بر مردم‌سالاری و دمکراسی را راه حل اساسی مساله سوریه دانست و تاکید کرد: انتخاب مردم سوریه باید مورد احترام همه واقع شود و سوریه یک استثنا نیست و آن‌چه درباره سوریه نیز مطرح می‌شود باید مبتنی بر مردم‌سالاری و دمکراسی باشد.

 

جلیلی تاکید کرد: دمکراسی با بمب و سلاح همخوانی ندارد و کسانی که با سلاح، خشونت، دخالت خارجی و تروریسم وارد سوریه شده‌اند باید به افکار عمومی پاسخ دهند.

 

وی تصریح کرد: آمریکا در موضوع سوریه نیز خلاف ادعاهایش عمل کرده است، نمی‌شود به نام دفاع از مردم، کشوری را تحریم اقتصادی کرد و با ارسال اسلحه و حمایت از تروریسم ادعای طرفداری از مردم و دمکراسی داشت.

 

وی گفت: راه حل سوریه دمکراسی با سازوکارهای انتخابات و صندوق رای است و ارسال اسلحه و حمایت از تروریسم راه حل نیست.

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره موضوع هسته‌یی ایران با اشاره به عضویت فعال جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌یی گفت: ما یکی از مدعیان مهم خلع سلاح هسته‌یی و از مدعیان مهم جلوگیری از اشاعه سلاح‌های هسته‌یی در جهان و خواستار احقاق حقوق همه اعضای آژانس برای بهره‌برداری صلح‌آمیز از انرژی هسته‌یی هستیم و فعالیت‌های ما در این زمینه در واقع دفاع از حقوق همه اعضا در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌یی است و ما با هرگونه سلاح‌های کشتار جمعی مخالفیم.

 

وی با اشاره به اقدامات یکجانبه‌گرایانه و تناقض رفتار و گفتار برخی قدرت های غربی و آمریکا گفت: دوران یکجانبه‌گرایی گذشته و هیچ‌کس به آمریکا و حامیانش اجازه نداده درباره روابط دیگر کشورها تصمیم‌گیری کنند.

 

وی گفت: آمریکا خلاف ادعاهایش که دمکراسی و اقتصاد آزاد را دو اصل سیاست خارجی خود اعلام کرده اما در عمل خلاف آن عمل می‌کند و نمونه بارز این تناقض اقداماتش علیه ایران است.

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با اشاره به روابط نزدیک و ظرفیت‌های خوب دو کشور ایران و هند در عرصه‌های مختلف گفت: ایران و هند دو کشور مهم و موثر در عرصه بین‌المللی به ویژه در جنبش غیرمتعهدها هستند و ظرفیت مردم‌سالاری در دو کشور فرصت مناسبی برای حرکتی مستقل و مبتنی بر اراده ملت‌ها در عرصه بین‌الملل است.

 

وی افزود: ظرفیت‌های خوب دو کشور این فرصت را به وجود آورده که روابط خود را گسترش و عمق دهند که از آن جمله می‌توان به ظرفیت‌های اقتصادی ایران به ویژه در بخش ترانزیت کالا ، انتقال و تامین امنیت انرژی اشاره کرد که می‌تواند فرصت‌های خوب و موثری برای توسعه روابط دو کشور باشد.

 

وی سفر اخیر نخست وزیر هند به تهران در جریان اجلاس غیرمتعدها و دیدار وی با مقام معظم رهبری و رییس‌جمهور را نشاندهنده اراده رهبران دو کشور برای توسعه و تضمین روابط دانست و تاکید کرد: امروز ایران و هند هم منافع مشترک و هم تهدیدهای مشترک دارند و این اشتراکات ایجاب می‌کند همکاری‌ها و مشورت‌ها در عرصه‌های مختلف شکل گیرد و همکاری‌های سیاسی، اقتصاد امنیتی و به ویژه عرصه‌های فرهنگی از جمله بسترهای این همکاری‌هاست.

 

جلیلی تصریح کرد: هم اراده دو کشور و هم ظرفیت های موجود ، نوید افق آینده روابط دو کشور را بسیار امیدوارکننده ترسیم می کند.

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران درباره دیدار با همتای هندی خود گفت: ما همکاری های بسیار خوبی در زمینه های کاری شورای امنیت ملی دو کشور داشته ایم و این سفر به دعوت آقای منون مشاور امنیت ملی نخست وزیر هند صورت گرفته و ما گفتگوها و مشورت های خوبی در خصوص تهدیدها و منافع مشترک دو کشور و نیز برخی مسایل منطقه ای از جمله مبارزه با جرایم سازمان یافته ، موادمخدر و تروریسم و مقابله با دزدی دریایی داشتیم همچنین فعالیت های راهبردی و اساسی در عرصه اقتصاد داشتیم و همه این‌ها فرصت‌های خوبی برای تعمیق روابط است.

 

منبع خبرگزاری ایسنا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا