اقتصادی

خبر ویژه وزیر اقتصاد به زلزله زدگان خوی/استفاده از دارایی‌های راکد در مولد سازی

خبر ویژه وزیر اقتصاد به زلزله زدگان خوی/استفاده از دارایی‌های راکد در مولد سازی

مهر نوشت:سخنگوی اقتصادی دولت از آغاز فاز دوم هوشمندسازی یارانه آرد از شب گذشته خبر داد و گفت: طی یک ماه آینده شناورسازی نیز صورت می‌گیرد و هر نانوا معادل هر نانی که می دهد آرد می گیرد.

سید احسان خاندوزی امروز در نشست خبری در مورد زلزله خوی گفت: در ذیل شبکه بیمه‌ای کشور برای بازپرداخت بیمه به حادثه دیدگان این زلزله اقداماتی را تا پایان هفته انجام خواهیم داد. علاوه بر شبکه بیمه صندوق حوادث بیمه‌ای ساختمان هم اقداماتی را انجام خواهد داد.

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره تداوم روند سرمایه گذاری اقتصادی در نیمه نخست امسال و نرخ رشد اقتصادی افزود: آمار اشتغال تأیید کننده نرخ‌های رشد نیمه نخست امسال است؛ در پاییز امسال نسبت به پاییز پارسال بیش از ۵۳۵ هزار نفر افزایش اشتغال خالص صورت گرفته گرفته است. مجموع شاغلین به ۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر رسیده که این عدد همزمان با افزایش یک دهن درصدی نرخ مشارکت است. نرخ بیکاری هم به ۸.۲ درصد رسید.

خاندوزی اضافه کرد: یعنی امسال مجموع شاغلین کشور ۷۵۰ هزار نفر بیش از سال ۹۶ یعنی قبل از تحریم هاست.

وی ادامه داد: میزان اشتغال بخش صنعت ۲ درصد افزایش یافت و به بیش از ۸ میلیون و ۳۲۹ هزار نفر رسید که ۶۶۶ هزار نفر بیش از اشتغال صنعتی سال ۹۶ است.

خاندوزی افزود: شاهد افزایش ۵۵۲ هزار نفری بخش خدمات هستیم که تعداد شاغلین به بیش از ۱۲ میلیون نفر رسیده است.

وی ادامه داد: در بخش کشاورزی به دلیل کاهش بارش ها و سایر موانع شاهد کاهش ۱۸۳ هزار نفری شاغلین بوده‌ایم.

به گفته خاندوزی، سهم اشتغال ناقص از کل اشتغال کشور به ۹.۵ درصد رسیده است.

وزیر اقتصاد افزود: نرخ بیکاری مردان در پاییز ۶ دهم درصد و نرخ بیکاری زنان ۱.۵ درصد کاهش یافته است.

خاندوزی - وزیر اقتصاد

صدور ۲۳۰ هزار مجوز بدون حضور فیزیکی

خاندوزی تصریح کرد: برخی رسانه‌ها نسبت به ایجاد اشتغال تردید کرده بودند که باید بگویم عوامل متعددی در افزایش اشتعال مؤثر است به ویژه نرخ رشد اقتصادی و افزایش سرمایه گذاری؛ علاوه بر آن تسهیل مجوزهای کسب و کار به ویژه در بخش خدمات بسیار مؤثر است.

وی گفت: با اصرار دولت مبنی بر تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، امروز حدود ۲۳۰ هزار نفر کار آفرین جوان کشور مجوز کسب و کار را بدون مراجعه حضوری و کاغذبازی به دست آوردند. البته ۱۴۰ هزار نفر هم در صف بررسی دستگاه‌های اجرای برای دریافت مجوز هستند.

خاندوزی ادامه داد: در روزهای گذشته ۹۸ شرط اضافه همچون تأهل و تجرد، سوپیشینه، سن، برخی از تأیید صلاحیت‌های متقاضی که نیازمند امضای طلایی مدیران بود و … را از تمام مجوزهای کسب و کار حذف کردیم.

وی افزود: این ۹۸۰ شرط صلاحدید دستگاه‌ها بود و هیچ مجوز قانونی پشتوانه آنها نبود.

خنگوی اقتصادی دولت گفت: در مورد سایر شروط که مانع قانونی دارد لایحه‌ای تهیه شده و به مجلس ارسال خواهد شد.

فاز دوم طرح هوشمندسازی یارانه نان

وی در مورد یارانه نان اظهار کرد: از دیشب گام اول فاز دوم طرح هوشمندسازی یارانه آرد کشور اجرا شد و کمک هزینه نانوایان از دیشب به دو برابر افزایش یافت.

سخنگوی اقتصادی دولت افزود: طی یک ماه آینده شناورسازی نیز صورت می‌گیرد و محدودیت آرد هر نانوایی برداشته می‌شود و هر نانوا معادل هر نانی که در اختیار مردم قرار دهد آرد می‌گیرد؛ یعنی با هر میزان عملکرد، نانوایان می‌توانند آرد بگیرند و بلافاصله همان شب دو برابر میزان گذشته برای کمک، در اختیار نانوایان قرار می‌گیرد.

وی گفت: هیچ گونه محدودیتی در تعداد خرید نان و میزان یارانه نان ایجاد نخواهد شد. یارانه نان در بودجه ۱۴۰۲ نیز از ۷۰ هزار میلیارد تومان به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان رسید.

خاندوزی در مورد مجوزهای اصناف اظهار کرد: در مورد مجوزها سه مرحله را طی کردیم تا امروز به مجوزهای اصناف رسیدیم. حذف شروط زائد و شفاف ساری تمام قواعد مربوط به مجوزها و صدور مجوزها از درگاه یکپارچه ملی مجوزهای کسب و کار دو مرحله نخست بود. مرحله سوم نیز مرحله پاکسازی است که در این راستا ۹۸۰ شرط را حذف کردیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: تقریباً تمام مراحل مجوزهای اصناف از طریق درگاه ملی مجوزها انجام شده است؛ با این کار یک رویه ۱۰۰ ساله را در اقتصاد ایران تغییر دادیم تا درگاه ملی به صدور مجوزهای اصناف کمک کند. دیروز مجوز مربوطه به اصناف صادر شده که امیدواریم به زودی خبر نهایی شدن این بخش را اعلام کنم.

عرضه ادامه دار سکه از طریق بورس

وی در مورد عرضه سکه در بورس کالا، گفت: مساله اساساً از زمانی شروع شد که انتظارات تورمی را تحریک کردند برای اینکه جامعه حرکت کند به این سمت که با خرید و فروش دارایی‌ها، خود را نسبت به تورم احتمالی پوشش دهد.

خاندوزی تصریح کرد: وقتی به این فضا روانی دامن زده شد تمایل جامعه به این سمت افزایش یافت و حباب‌هایی در بازار طلا و سکه شکل گرفت که گاهاً معادل قیمت اصلی بود. به همین جهت بانک مرکزی با کمک بورس کالا ورود کرد که تا حدی هم مؤثر بود اما متأسفانه به دلیل افزایش نرخ جهانی طلا مجدد شاهد افزایش نرخ سکه باشیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بانک مرکزی مصر است که سیاست کم کردن حباب در بازار سکه را انجام دهد و ذخایر خود را هم از دست ندهد، مرحله دوم عرضه سکه در بورس امروز به اتمام می‌رسد و مرحله سوم هم اعلام خواهد شد.

استفاده از دارایی‌های راکد در مولد سازی

خاندوزی در مورد مولدسازی دارایی‌های دولت گفت: مولدسازی تدبیری است که در بسیاری از کشورها از دهه‌های گذشته برای احیای مولدهای راکد خود استفاده می‌کردند در ایران حکم قانونی الزام به مولدسازی را داشتیم و در بودجه رقمی را برای مولدسازی داشتیم؛ مثلاً سال ۹۹ میزان ۸ هزار میلیارد تومان برای مولدسازی قانون در نظر گرفتند که عملکرد فقط ۵۴ میلیارد تومان بود. همچنین در یک سال دیگر ۴۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی مولدسازی بود اما عملکرد ۷۰۰ میلیارد تومان بود.

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: مصوبه‌ای که در شورای هماهنگی سران قوا وجود دارد مبنی بر این است که هیأتی با اختیارات ویژه ایجاد شود که بر مقاومت دستگاه‌های اجرایی غلبه کند.

وی با بیان اینکه ایران کشور ثروتمندی است اما پروژه‌های نیمه تمام و راکد زیادی داریم، گفت: مساله مصونیت با سوءتفاهم مواجه و با کم اطلاعی مطرح شد. حتماً در جایی که تخلف وجود داشته باشد هیچ احدی مصونیت نخواهد داشت اما آنجایی که تصمیمات کارشناسی وجود داشته باشد مصونیت وجود خواهد داشت.

وزیر اقتصاد ادامه داد: هر فردی از مجریان تخلف کنند مصونیت نخواهند داشت. ما تلاش کردیم در وزارت اقتصاد بخش اعظم مسائل را با شفافیت حل کنیم. اجرای این قانون در اتاق شیشه‌ای و علاوه بر نظارت دستگاه‌های نظارتی و حسابرسان، پیش چشم ۸۰ میلیون نفر، کار را انجام خواهیم داد.

خاندوزی افزود: اساساً برای دولتی که خود پیشروی موضوع شفافیت بوده و در مواردی همچون مالیات و مجوزها و بانک‌ها شفافیت را به کار گرفت نمی‌توان انتظار کارهای غیرشفاف را داشت. دولت جلوی شروع فرایندهای فسادزا را می‌گیرد.

وزیر اقتصاد گفت: پس از تصویب نهایی مصوبه به مسائلی که حقوقدانان و کارشناسان مطرح کردند پاسخ می‌دهیم.

ادغام سازمان حمایت و شرکت بازرگانی دولتی

وی در مورد سازمان بازرگانی اظهار کرد: سازمان بازرگانی با ادغام سازمان حمایت با شرکت بازرگانی دولتی ایران زیر نظر مستقیم رئیس جمهور ایجاد می‌شود تا سیاستگذاری و تنظیم بازار را به صورت متمرکز پیش ببریم تا حقوق مصرف کننده و قیمتها مدیریت شود.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: این سازمان منجر به چاق شدن دولت نمی‌شود و از ظرفیت‌های موجود استفاده خواهد شد البته باید منتظر تصمیم نهایی مجلس نیز باشیم.

دستورالعمل شورای رقابت برای عرضه خودرو کامل نیست

وی در مورد ورود شورای رقابت به بازار خودرو اظهار کرد: اگرچه شورای رقابت وظیفه تشخیص انحصار در بازارها را دارد اما جزئیاتی که در دستورالعمل این شورا اعلام شد، مباحث کامل نبود و این دستورالعمل می‌توانست کمک کننده تر به اقتصاد کشور باشد.

خاندوزی افزود: دولت در حال رایزنی با مراجع قانونی همچون مجلس است تا مشابه رویه‌ای که کمیسیون تلفیق مجلس در مورد عرضه خودروها در بورس کالا تصویب کرد، به عنوان رویکرد قانونی در دستور کار قرار گیرد.

تسهیلات و کمک بلاعوض به زلزله زدگان خوی

وی در مورد ارائه تسهیلات به زلزله زدگان خوی گفت: به توافقاتی که بین سازمان برنامه و بودجه و استانداری منعقد شده اشاره کنم که ۳,۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرص الحسنه و کمک بلاعوض اختصاص می‌یابد.

وی افزود: منازلی که کامل تخریب شدند ۶۰ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض می‌گیرند و به مناطق تخریب شده در مناطق شهری و روستایی علاوه بر این ۶۰ میلیون تومان به ترتیب ۳۰۰ میلیون تومان و ۲۵۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه تخصیص می‌یابد.

بیشتر بخوانید:

  • خاندوزی: مولدسازی را در اتاق شیشه‌ای انجام می‌دهیم/ یک میلیون دارایی دولتی شناسایی شد

35217

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا