اجتماعی

تمرین زندگی» در نمایشگاه اسباب‌بازی

معاون تولید کانون پرورش فکری ضمن دعوت از مدیران دولتی برای حضور در چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی، توجه مسئولان به این صنعت را پیش زمینه‌ی توسعه‌ی پایدار دانست.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، حسین ربانی‌غریبی عنوان کرد: در این دوره چند دعوت ویژه از مدیران خواهیم داشت. نخست از مدیران وزارت «صنعت، معدن و تجارت» برای حضور در این رویداد دعوت می‌کنیم. ارائه‌ی تسهیلات به فعالان این عرصه، ایجاد فضاهای زیر ساختی و ایجاد زمینه‌هایی برای واردات، چالش‌هایی است که با همکاری این وزارت‌خانه برطرف خواهد شد.

 

رییس جشنواره ملی اسباب‌بازی دعوت از مدیران دولتی را یکی از برنامه‌های این دوره از جشنواره با اشاره به دعوت از وزارت «کار» در این جشنواره، افزود: همان‌طور که می‌دانید صنعت اسباب‌بازی علاوه بر تاثیرهای روانی و مهارتی بر کودک، نیازمند شناخت مجدد و بازارسازی است. در همین راستا ظرفیت‌هایی در این صنعت وجود دارد که بلاتصدی است و حضور مدیران و آشنایی با آن می‌تواند انگیزه‌هایی برای ورود بیش‌تر به این صنعت ایجاد کند.

 

او حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی و کمیته‌ی این فرهنگ را خواستار شد و افزود: سیاست‌گذاری‌های جدی در این زمینه و دغدغه‌های اقتصادی همچون مسئله‌ی گمرک و تعرفه‌ها و بهره‌گیری از نشست‌های این جشنواره در جهت تدوین سیاست‌های انقباضی و انبساطی دیگر هدف ماست، تا آنجا که بتوانیم همچون حوزه‌ی کتاب با بهره‌مندی از ۹ در صد بخشودگی ارزش افزوده بازار این صنعت را رونق ببخشیم.

 

رییس جشنواره ملی اسباب‌بازی رفع فاصله‌ی میان تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان، بهره‌مندی از نظر منتقدان و آنالیزهایی با نگاه به توسعه‌ی زیرساخت‌ها و توجه نظام توزیع به دغدغه‌ی مخاطبانی که خواستار استفاده از کالای ایرانی‌اند را دیگر هدف‌هایی دانست که چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی دنبال خواهد کرد.

 

محسن حموله نیز گام بزرگ چهارمین جشنواره‌ی ملی اسباب‌بازی حذف فروش اجناس وارداتی و تخصصی کردن این جشنواره دانست و به بیان نقش انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی در برگزاری این رویداد پرداخت و گفت: از سال گذشته تاکنون همکاری کانون و انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی شکل گرفت. در همین راستا در جشنواره‌ی چهارم از ظرفیت این انجمن در کارهای تخصصی جشنواره استفاده کردیم. در دوره‌های قبل تولیدکنندگان و متخصصان خواستار مشارکت در این جشنواره بودند که این امر در دوره‌ی جدید محقق شده است. با حذف فروش کالاهای وارداتی و برگزاری بخشی برای معرفی تولیدکنندگان، چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی از تاریخ ۲۶ تا ۳۰ آبان و با شعار «تمرین زندگی» برگزار خواهد شد.

 

دبیر این جشنواره اعلام کرد: همچون سال‌های گذشته، کمیته‌ی داوری، آثار را در سه بخش «ایده بازار»، «ثبتی»، «مجوز تولید» بررسی کرده‌اند. کمیته‌ی علمی جشنواره با برگزاری یک همایش در روز نخست، چهار نشست و پنج کارگاه مسائل متنوعی را در حوزه‌ی طراحی و تولید اسباب‌بازی بررسی خواهد کرد. در بخش ترویجی و با مشارکت بیش از ۳۰ نهاد و تولیدکننده نیز قرار است ضمن مشاوره به خانواده‌ها شرایطی برای بازی گروه‌های سنی مختلف در این جشنواره فراهم بیاید.

 

این سخنران در بخشی دیگر از سخنانش به رونمایی از دو عنوان کتاب اشاره و عنوان کرد: روزهای برگزاری نمایشگاه که هم‌زمان با هفته کتاب و کتاب‌خوانی است، از دو اثر رونمایی خواهیم کرد. نخست کتاب «فن‌آوری‌های صنعت اسباب‌بازی» است. همچنین در این روزها مجموعه پنج جلدی «تئاتر اسباب‌بازی» به مخاطبان معرفی خواهد شد.

 

حموله ضمن تاکید به حضور گروه «سلامت و هنر» برای چهارمین سال متوالی گفت: این گروه ضمن جمع‌آوری هدایای مردمی، بار دیگر قصد دارد جهت تجهیز اتاق بازی بیمارستان‌های کودک در این نمایشگاه حضور فعالی داشته باشد.

 

سیدامیر آقایی دبیرکل گروه رسانه و محتوای دیجیتال ستاد توسعه فن‌آوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فن‌آوری ریاست‌جمهوری در این مراسم حضور داشت، ضمن قدردانی از فعالیت‌های کانون، بسط سرمایه‌های اجتماعی را وظیفه‌ی این نهاد خواند.

 

او گفت: با تغییر مدیریت کانون، حوزه‌ی عملیاتی این نهاد نیز تغییر کرد. ما همواره کانون را یک منبع می‌دانیم. بنابراین تاکید ما این است که بسط سرمایه‌های اجتماعی باید یکی از اهداف این نهاد قرار بگیرد تا بتوانیم کانون را معیاری برای تمام خانواده‌ها معرفی کنیم.

 

دبیرکل گروه رسانه و محتوای دیجیتال ستاد توسعه فن‌آوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فن‌آوری ریاست‌جمهوری بیان کرد: مباحث ترویجی در دوره‌های قبل مطلوب و قابل بحث بود که خوشبختانه در دوره‌ی جدید هم مورد توجه قرار گرفته است. به نظر می‌رسد رشد قارچ گونه‌ی مسائل پرورشی و تربیتی و نبود فیلتر برای آن‌ها به آسیب‌هایی منجر شود. بنابراین باید مرجعی مطمئن برای این حوزه وجود داشته باشد تا بتوانیم در مباحث ترویجی مربیانی برای رده‌های مختلف سنی داشته و با تداوم این عملکرد به الگوسازی بپردازیم.

 

آقایی همچنین از تخصصی شدن جشنواره اسباب‌بازی قدردانی کرد و گفت: تخصصی کردن این جشنواره رویکرد درستی بود، ‌ با توجه به گسست‌های موجود باید توان فنی و عملیاتی تولید کنندگان، طراحان و… را ارتقا بدهیم و برای مدارس و بازی‌سراها نیز نقش هدایت‌گر را به واسطه‌ی این جشنواره ایفا کنیم.

 

همچنین اسامی و روزهای برگزاری نشست‌ها، کارگاه‌ها، سخنرانان و زمان برگزاری مراسم رونمایی از آثار تالیفی حوزه‌ی اسباب‌بازی به زودی اعلام خواهد شد.

 

در برگزاری چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی وزارت آموزش و پرورش، ستاد فن‌آوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی ریاست جمهوری و شورای نظارت بر اسباب‌بازی و انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی ایران با کانون همکاری می‌کنند.

 

جشنواره ملی اسباب بازی در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۹ پذیرای علاقه‌مندان است.

 

 

منبع خبرگزاری ایسنا

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا